Poporodní paréza

Poporodní paréza
Autor: MVDr Stanislav Kollar | Datum: 19.12.2008 - 12:47 | Shlédnuto: 4904x

 

Poporodní paréza (Paresis puerperalis)
 
Dříve také nazývaná poporodní obrna nebo mléčná horečka je ekonomicky velmi významné metabolické onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje jeden až tři dny po porodu. Častěji se vykytuje u mléčných plemen.
 
Příčina: Hypokalcémie, která je důsledkem změny hospodaření s Ca po nástupu laktace. Snížením hladiny vápníkových iontů v krevním séru získávají převahu hořčíkové ionty. Nastupující klinické příznaky jsou tedy shodné s příznaky nastupující narkózy.
 
Klinické příznaky: V prvních stadiích lze pozorovat snížený příjem krmiva, nechu? k pohybu a snižování tělesné teploty. Může se vyskytnout i svalový třes, případně křeče. Později zvíře uléhá a není schopno se znovu postavit. Postupně se prohlubuje somnolence, ustává činnost předžaludků a zastavuje se i defekace a mikce. Posouzení snížené teploty vyžaduje určitou zkušenost, protože při poměrně rychle se vyvíjejících příznacích můžeme i v pokročilém stádiu můžeme v rektu naměřit zcela normální hodnotu. Povrch těla však bývá ve srovnání se sousedními zvířaty mnohem chladnější. V pokročilém stadiu zanikají postupně všechny reflexy a puls je slabý. Bez léčby zvíře hyne.
 
Diagnóza: Stanovení diagnózy se opírá především o posouzení klinických příznaků, protože léčba, má-li být úspěšná, musí být zahájena co nejdříve. Diagnózu lze potvrdit stanovením hladiny Ca v krevním séru. Krevní vzorek je však nutno odebrat ještě před začátkem léčby.
 
Terapie: Základem léčby je aplikace kalciových preparátů do žíly. Vzhledem k tomu, že stav se poměrně snadno komplikuje, používají se k terapii preparáty Ca, doplněné ionty Mg a P. Zvláště u vysokoprodukčních dojnic je vhodné léčbu doplnit intravenózní aplikací glukózy a perorální aplikací preparátů Ca. V indikovaných případech je nutná i rehydratace. Dříve velmi rozšířená insuflace vzduchu do vemene se dnes již nepoužívá.