Reprodukce

Reprodukce
Autor: MVDr Stanislav Kollar | Datum: 3.5.2009 - 20:01 | Shlédnuto: 1390x

Fena pohlavně dospívá ve věku 7 – 14 měsíců. Obecně lze říci, že feny malých plemen dospívají dříve a feny velkých plemen později. Pohlavní cyklus probíhá zpravidla dvakrát do roka přičemž u některých plemen se dostavují tři i čtyři pohlavní cykly za rok a naopak u některých primitivních plemen pouze jeden. Psi – samci – jsou schopni páření po celý rok.

            Celková délka říje je  přibližně  14 – 18  dnů. Nejvhodnější doba pro krytí je obyčejně

      9. – 13.den od počátku říje tedy od objevení  se krvavého výtoku. Všechny tyto číselné údaje je nutno brát jako orientační, protože u jednotlivých fen mohou být značné rozdíly.

 

Gravidita feny:

 

 

         Trvá přibližně 62 – 63 dnů, přičemž krajní hodnoty jsou 57 – 70 dnů. Počet plodů je u malých plemen nižší (1 – 2), u velkých a obřích plemen bývá počet štěňat často vyšší než 10.

Průběh porodu se dělí na tři stádia:

 

 

Otevírací stádium:

          Je charakteristické postupně zesilujícími peristaltickými stahy dělohy a otevíráním děložního krčku. Trvá přibližně 3 – 10 hodin.

Vypuzovací stádium:

           Je období, kdy dochází k vypuzení štěňat a trvá zhruba 2 – 8 hodin. Při velkém počtu štěňat se však často značně prodlouží.

Poporodní stadium:

         Je charakteristické ustávajícími stahy dělohy a vypuzováním placent. Toto stádium končí odchodem posledního lůžka.

            Pro porod je vhodné pro fenu připravit nízkou bednu nejlépe čtvercového tvaru, jejíž jedna strana by měla být o 10 až 30 cm větší než je délka feny. Pro velká plemena je třeba ještě bednu na vnitřních stranách opatřit la?kou nebo hranolem, který zabrání těsnému nalehnutí feny na stěnu bedny a tím zalehnutí štěněte.

            Přestože je porod fyziologický proces, je to období pro fenu dosti rizikové. Je tedy velmi vhodné se domluvit se svým veterinářem aby v době porodu byl v dosahu a mohl příp